Bir önceki yazımda Network Pazarlama dünyasıyla nasıl tanıştığımı yazmıştım. Bu yazımda Küçük Başla Büyük Düşün sitesine uzanan yolculuğu ve bu felsefenin nasıl ortaya çıktığını anlatacağım. Doğrudan satış, network marketing, ağ pazarlama veya tavsiye ticareti olarak bilinen bu sektöre giren ve tercih edenlerin en büyük nedeni sonuçta para kazanmak. Hepimizin en büyük paydası bu değil mi? Yani çok güçlü ve etkin bir ticari yapı. Benim niyetim bu gücün doğru anlaşılmasın8a katkıda bulunup, doğru iş yapılmasını sağlayabilmek ve networke ilgi duyup merak edenler için biraz olsun yollarına ışık tutabilmektir.

Bununla birlikte kendi işini kurmak isteyenler, sosyal çevresini genişletmek ve eğlenmek isteyenler ve zaman özgürlüğü isteyenler gibi pek çok nedenle bu işi tercih edenlerde olabilir. Ama şurası bir gerçek ki, network marketing kısa yoldan para kazanılacak bir iş modeli değil. Network marketing hayallere ulaşmayı kısaltan bir yol. Başlangıçta zor olsa da işi öğrendikçe ve kendinizi geliştirdikçe işin ne kadar zevkli ve kolay olduğunu anlıyorsunuz. Tabi buda zaman alıyor. Bu sektör için kim size kolay ve herkes yapabilir diyorsa bilin ki yalan söylüyor. Çünkü bu iş ve bu sektör insan işi, insanla uğraşma işi. İnsanın olduğu her yerde de zorluk ve problem var. Üniversite de okurken bir arkadaşım “hayatta en zor ve en pis iş insanla uğraşmak derdi.” Network Pazarlama işinin merkezinde de  her zaman insan var. Ekip kurmak, ekibi büyütmek ve katlamaya geçmek hep insanla oluyor. Dolayısıyla insanları ve iletişimi  sevmeniz gerekli.

Dijital Dünya İle Tanışıyorum

Gelelim işin dijital boyutuna .Web sitesi kurmaya nasıl karar verdim? Kendi web sitemi nasıl kurdum bunları sizinle paylaşayım. Yine bir network marketing dolandırıcılığından ☺  sonraki günleri yaşıyordum. Fatih Çoban’ın instagramda sponsorlu bir gönderisini dinledikten sonra kendimi sosyal medya işi, dijital pazarlama sektöründe buldum. Sonuçta oda bir para kazanma işi idi. Bir önceki yazımda işsiz kaldığımı anlatmıştım. Hem işsiz olup hem de para kazanmam gerektiği için paranın geçtiği her ilan, kafama yatan, heyecanımı tetikleyen her işin içinde kendimi buluyordum. Ayrıca bu tarz internetten yapılan işlere meraklı birisiyim. Fatih Hoca’nın Danışmanlık Akademisi ve Funnel Eğitimini alan hep ilk kişilerden oldum  (İlk aldığım kursu shopify dropshipping kursudur. Ondan sonra Fatih Hoca’nın müdavimi oldum). Madem paran yok bu kursları nasıl aldın diye aklınıza soru gelebilir. Hepsini kredi kartlarından aldım. O süreçte kredi kartlarının sadece asgarilerini ödeyebiliyordum. Bu kurslardan sonra para kazandın mı diye sorabilirsiniz. Hayır kazanamadım. Çünkü o kurslar hep yarım kaldı. Olamayacağını, başaramayacağımı, böyle para kazanmanın da  zor olduğunu düşünüp kursları yarım bıraktım. Lakin Fatih hoca aklımda büyük bir ışık yaktı. Dijital pazarlamanın ve web sitesi yapmanın kolay ve öğrenilebilir olduğunu gördüm.

Web Sitesi Yapmayı Öğreniyorum

Farklı kurslara gitmeyi, kendimi geliştirmeyi ve yeni şeyler öğrenmeyi çok seviyorum. İstanbul’a geldiğim günden beride İSMEK Kurslarının müdavimiyimdir. KHK’lı olduğum dönemde de kurslara gitmeye devam ediyordum. İsmek kursları içinde dijital pazarlama kursu görünce hemen kayıt oldum. Sorun şuydu. Kurs Fatih’te ve ben Kartal’ daydım. Eşim o zamanlar özel ders veriyordu. Kurs günleri ile çakıştığı için gidip gitmemekte kararsız kaldım. Bir şekilde ayarladık ve gittim. İlk derste kurs hocamız Fatih hoca 10 dakikada haaarika bir web sitesi yaptı. Yok artık! kısacık sürede nasıl böyle bir şey olabilir dedim kendi kendime.  Aslında daha önce yine İsmek’te bloggerlık kursuna gitmiştim ama orda yapılan ile bu çok farklıydı. O an bir şeye daha karar verdim. Bilin bakalım ne? Web sitesi yapımcısı olmak ve web sitesi yaparak para kazanmak:) Tahmin edin bakalım ne oldu? Bu düşüncem gerçekleşmedi ☺Çünkü kurstan sonra kendi sitemi 3 günde yapınca bu işi paraya çevirmekten vazgeçtim. Ama farklı bir şey yapmak aklıma geldi. O da şu, yaptığım network marketing işi için web sitesi kurup işleri oradan büyütebileceğimi hatta iş ortaklarımı oradan bulabileceğim hayalleri zihnimi aydınlatmaya başladı. Bu düşüncelerle kendim için web sitesi hatta web siteleri kurmaya karar verdim. Blog yazmanın direk olmasa da zamanla para kazandıran bir iş olduğunu biliyordum. Ama bu da sabır, zaman ve disiplin gerektiren bir iş.

Buraya kadar okuduysanız ve hala benimleyseniz size çok teşekkür ederim . Biraz sonra bütün noktaları birleştireceğiz. ☺

Küçük Başla Büyük Düşün – İlk Tanışma

O dönemde yeni bir network işine başladım…Yıl 2018 Eylül ayları. Aynı zamanda Apple müşteri hizmetlerinde çalışıyorum. Yaptığım işler içinde psikolojik olarak sanırım beni en çok zorlayan müşteri hizmetleri işi olmuştur. Apple hiç kullanmadım. Ama Apple kurucusu Steve Jobs hayranlığımı beni tanıyan herkes bilir. Bir gün işlerin az olduğu bir zaman Steve Jobs un hayatını okurken O’nun şu sözü beynimde fırtınalar estirdi. “KÜÇÜK BAŞLAYIN BÜYÜK DÜŞÜNÜN”

Bu söz  o an o kadar muhteşem ve inanılmaz geldi ki anlatamam. Çünkü doğrudan satış – network marketing işinde yapılan tüm sunumlarda küçük bir sermaye ile koskoca villaların, lüks otomobillerin artık hayal olmadığı gösterilir. Ve size o an sunulan bu iş fırsatıyla ödeyeceğiniz neredeyse devede kulak parasıyla artık sizin de o lüks otomobile ve çok paraya sahip olabileceğiniz anlatılmadı mı yıllarca? (peh sen onu benim külahıma anlat ☺)

Açıkçası ben hiç kimseye böyle pembe hayaller kurdurarak işimi anlatmadım. Bunlar peki olabilir miydi? Kesinlikle olabilirdi ama her şey adım adım. Sen bugün o toplantıya otobüsle ve toplu taşıma ile gelen birine tutupta Porsche anlatınca toplantının sonunda hemen hemen herkes siktiri çekip gitmiyor mu? Kaç büyük otel toplantısından sonra insanlar kuyruğa girip kayıt olmak için deli oluyor? Ben hiç görmedim. Sen gördüysen lütfen bana söyle ve burada yazdıklarıma senin ve şirketinin istisna olduğunu yazayım ☺

Noktalar Birleşiyor 

Sıra baştan beri anlattığım Küçük Başla Büyük Düşün fikrinin ve web sitesinin nasıl ortaya çıktığını özetleyerek noktaları birleştirmeye geldi.

-Khk ile memurluk görevimden atılmıştım. Para kazanmam gerekli idi.

-Para kazanmak için herhangi bir sanatım ve zanaatım yoktu bu nedenle ne iş olursa yaparım modunda iş arıyordum.

-Arkadaşımdan gelen telefonla bundan sonraki yaşantımı önemli derecede etkileyecek olan ilk başta ponzi daha sonra network marteting sektörüyle tanıştım.

-Bu işin okulu veya kursu yoktu.Benim işe girmeme vesile olan arkadaşlardan bu işin nasıl olduğunu öğrenmeye çalışıyordum.Daha sonra youtube videoları ve kitaplardan bu işi öğrenmeye çalıştım.

-Fıtratıma, kişiliğime uymayan pek çok yapılması istenen ve bu işin olmazsa olmazı gibi gösterilen şeyler vardı ve bunlar beni çok rahatsız ediyordu.

-Çok fazla şirket gördüm, sunum dinledim.

-Çalıştığım işlerde pek çok tecrübe edindim. Desti sürekli doluyordu. Bu edindiğim bilgi,tecrübe ve yediğim kazıkları birilerine anlatmak istiyordum.Bu konuda çok dolu idim.

-Bu sektör ne kadar sevilmese de,  ön yargılı olunsa da, inkar edilse de  ev hanımlarından iş adamlarına kadar  birilerinin gerçekten para kazandığı bir sektördü.Bu yüzden insanlara bu işi en doğru ve yalansız bir şekilde anlatmak gerektiğini düşündüm.

-Dijital pazarlama ve web sitesi kursu aldım.Bunların nasıl kullanılacağını öğrendim.Başkaları için değil kendi işlerim için web siteleri kurarak insanlara ulaşabilme fikri doğdu.

-Facebook,instagram ve linkedin gibi mecralarda hergün bende dahil pek çok kişi sektörle ilgili paylaşımlar yapıyor. Bu paylaşımların bir cümlesinden bile hayat değiştiren fikirler olabiliyor. Ama fast food gibi sadece beğenilip geçildiği için o mecralar bana yetersiz geliyordu bu konuda.

-Daha kalıcı, yıllar sonra bile okunabilecek , yaşadıklarımı anlatabileceğim bir yer olsun istiyordum.

-Çevremde yaşıtlarımın ve bacanağımın vefat etmesi beni çok etkiledi.Bunca yıl yaşadıklarımı başta çocuklarıma ve sonra bu işlere meraklı ve arayış içinde olanlara anlatmak istiyordum.Yaşadıklarım benimle ölsün, gömülsün istemiyordum.

-Steve Jobs’un o ilham dolu hayat dolu motive eden sözü bende bir ışık yaktı.

-Fatih Çoban Danışmanlık Akademisi, İsmek Web tasarım ve dijital pazarlama kursları internette var olmanın kolay olduğunu ve kesinlikle internette olmamız gerektiğini gösterdi.

Yaşadığım herşeyi samimi olarak, katışıksız yazacağım, anlatabileceğim , bir yerdi vardı artık. KÜÇÜK BAŞLA BÜYÜK DÜŞÜN.

Şuan için çok küçük görünsede ilerde bunun bir felsefe ve hayat biçimi haline geleceğini birilerine ilham olabileceği fikri beni gerçekten heyecanlandırıyor.

Bir sonraki yazıdan itibaren Allah izin verir ömür vefa ederse önce sunumunu dinlediğim ve yaptığım işleri (10-15 yazı olabilir); sonrada edindiğim tecrübeler, okuduğum kitaplar, aldığım eğitimlerden notlarla bu işte başarılı olmak için neler yapılmalı neler yapılmamalı gibi beni ve sizi kısaca bu işte olanları başarıya götürecek yol haritalarını paylaşmaya niyet ediyorum.


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir